top of page
Konum

Çeşme, Ardıç semti 5238 sokakta yer alan kiralık yazlık ev, semt sakinlerinden başka pek kimsenin bilmediği iki sakin koya yaklaşık 200 m. (normal adımlarla 3 - 4 dk.) yürüme mesafesindedir. 

Ilıca plajını karşıdan gören Küçük Liman (ya da Çardak) olarak bilinen koyda, Sakız adasının arkasından batan güneş çok güzel bir gurup seyri sunar. Bu koyumuzda aşağıdaki fotoğraflarda görünen iskeleler, çakıl alan ve kumluk bir bölge vardır.  

Küçük Liman
Küçük Liman
Küçük Liman

Evin karşısındaki yoldan inilen ve Ardıç Folkart'ın yanında yer alan koyda ise deniz tabanının bir kısmı kumluk, bir kısmı da küçük çakıl taşlarıyla örtülüdür; burada şezlong ya da havlu ile uzanmak diğer koya nazaran daha rahattır.

Ardıç Koyu

Aşağıdaki videolarda, evin bahçe kapısından her iki koya yürüme yolunu gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca Galeri'de koyların ve semtin farklı fotoğraflarını da görebilirsiniz. 

Kiralık yazlık evin bulunduğu Ardıç mahallesi ve koyları, Çeşme'nin en kalabalık olduğu günlerde dahi sakin ve huzurludur. Bununla birlikte Ilıca halk plajına 800 m., Ilıca merkezine 2.5 km. Alaçatı'ya 3.5 km. ve Çeşme marinaya 15 km. yakınlığıyla istediğinizde kalabalığa kolayca karışabilirsiniz.

Yürüyüş yolu
Ardıç'tan Ilıca'ya bakış
Koya inen merdivenler

Sıcak su kaplıcalarının bulunduğu Şifne 1 km., köylülerin, evlere çizdikleri resimlerle ünlenen Germiyan Köyü 10 km. ve "Fatmagül'ün suçu ne?" gibi pek çok diziye set olan Ildırı Köyü ve Erythrea antik kenti araçla 20 dakika (14 km.) mesafededir. 

Germiyan köyü

Çeşme'nin en yeşil bölgesi olan Ardıç, en sıcak yaz günlerinde bile genelde serin ve hafif esintilidir. Ancak, son yıllarda, Temmuz ayında 4 - 5 gün bunaltıcı sıcaklar gündüz, öğle saatlerinde etkili oluyor. Kiralamayı düşünen misafirlerimizin, evde klima bulunmadığını dikkate almasını hatırlatmak isterim.

bottom of page